Aspersa

Sprawdź nasz sklep z kosmetykami opartymi na bazie śluzu ślimaka.

Sprawdź

Jak założyć hodowlę ślimaków

Park hodowlany ślimaków
Gotowy Park hodowlany

Hodowla ślimaków wymaga często nie małych inwestycji, ale koszty można ograniczyć jeśli korzysta się z wiedzy doświadczonych hodowców. Aby rozpocząć należy przygotować  odpowiedni budynek do reprodukcji oraz park hodowlany do tuczenia ślimaka. Wielkość powinna być dostosowana do potrzeb hodowcy. Rozpocząć hodowlę ślimaków jadalnych można na kilka sposobów:

  1. zakup ślimaków matecznych tzw. reproduktorów
  2. kupno jajeczek
  3. zakup “osesków” – ślimaków 10-dniowych
Etapy hodowli 

W każdej hodowli mamy do czynienia z pewnym cyklem, który się powarza co roku. Reprodukcja w budynkach odbywa się w miesiącach III-IV, tuczenie na powietrzu w parkach V-IX, a hibernacja w chłodni VIII-II

Warunki środowiskowe

Ze względu na fakt, że ślimak porusza się po bardzo różnych podłożach musi wytwarzać dużo śluzu. Jednak żeby to robić potrzebuje on dużą wilgotność – dlatego hodowla musi być stale nawadniana. Dodatkowo temperatura i skład gleby odgrywają istotną rolę. Ślimak lubi ciepło, optymalną temperaturą dla niego jest 16-22 °C. Gleba powinna być o większej zawartości wapna – wtedy podłoże “trzyma” dłuzej ciepło co sprzyja wzrostowi ślimaków.


Parki hodowlane

Końcowa faza tuczu ślimaka
Ślimaki w ostatniej fazie tuczu

Parki służą do tuczu ślimaków-okres potrzebny do osiągnięcia prawidłowej wagi, kształtu i twardości muszli nadającej się do handlu. Można również na polu postawić tunel foliowy, do którego w połowie  kwietnia zaczynamy  przenosić oseski-polecamy tylko wtedy, gdy jest to konieczne ze względu na surowe warunki klimatyczne. Normalnie odradzamy ten pomysł ze względu na dodatkowe koszty, nakłady pracy i możliwe straty przy przenoszeniu ślimaków z tunelu do parku!

Jak przygotować ogrodzenie ?

W parku przygotowujemy ogrodzenie, które zabezpiecza przed ucieczką ślimaków. Od wielu lat stosujemy płotek antyucieczkowy, kóry sprawdza się doskonale. Taka konstrukcja składa się z agrotkaniny, palików, listwy solnej i  deski tworzącej daszek. Agrotkanina jest wkopana w ziemię na ok 30 cm i naciągnięta na konstrukcję co uniemożliwia przedostanie się ślimakom pod ziemią i na ziemi. Tabletki solne skutecznie zniechęcają ślimaki przed ucieczką poza park. Natomiast aby zabezpieczyć pole przed nieproszonymi gośćmi tj. kretami, szczurami, nornicami czy myszami rozkładamy pułapki i tunele z trutką za ogrodzeniem gdzie nie będą miały do tego dostępu ślimaki. Na polu powinniśmy posiać roślinność aby służyło jako dodatkowy pokarm i  schronienie dla ślimaków.  Polecamy Perko rzepik, dostępne również w naszej ofercie.

Jakie nawodnienie zainstalować ?

Należy pamiętać o nawodnieniu, które załączamy  dwa razy dziennie – rano i wieczorem w zależności od pogody.  Z naszego doświadczenia zraszacze wiszące dają lepszy efekt, niż stojące. Firmy oferujące nawadniania często wykonują projekty w ramach zakupu sprzętu. Polecamy skorzystać z takiej usługi – wtedy mamy pewność, że na polu nie będzie suchych punktów, do których woda nie dociera, na przykład gdy mocniej zawieje wiatr. Dobrze jest mieć studnię głębinową, ale trzeba dobrać odpowiednią moc pompy, żeby nie była  zbyt słaba w stosunku do ilości założonych zraszaczy. Aby osiągnąć dobre efekty w hodowli, istotna jest codzienna obsługa parku hodowlanego i dbanie o odpowiednie warunki dla ślimaków. Codzienne czynności składają się na:

  1. Sprawdzenie czy ślimaki nie przedostały się poza zagrodę (najlepiej rano)
  2. Kontrola stanu ogrodzenia (gryzonie mogą przedziurawić siatki)
  3. Sprawdzenie czy rośliny nie przewyższają ogrodzenia (to ułatwia ucieczkę ślimakom)
  4. Zraszanie parku w celu utrzymania odpowiedniej wilgotność
  5. Mycie paśników bieżącą wodą – szczególnie przed karmieniem paszą (to zapobiega zwiewania paszy przez wiatr)
  6. Paszowanie poprzez równomierne sypanie paszy na palety

W razie pytań lub wątpliwości skontaktuj się : office@aspersasnails.com


Budynek do reprodukcji

Reprodukcja ślimaka
Stoły reprodukcyjne

W zależności od wielkości stada matecznego musimy posiadać odpowiednie pomieszczenie. Przyjmuje się, że budynek powinien mieć wielkość  ok. 30-40 m2 przy stadzie ok. 5000 sztuk.  Pomieszczenie takie służyć nam będzie do reprodukcji . Ślimakom musimy zapewnić odpowiednie warunki takie jak: temperatura, wilgotność, światło i żywienie. Odpowiednia temperatura dla ślimaków z gatunku Helix aspersa Maxima to 21°C. Pamiętać trzeba aby temperatura nie przekroczyła 30°C  ponieważ ślimaki przechodzą wtedy w stan estywagacji.  Wilgotność  potrzebna do idealnego funkcjonowania ślimaków  to 80% (±5%). Zbyt wysoka wilgotność może spowodować odklejenie się powłoki od muszli . Ważnym elementem w życiu ślimaka jest też światło. Odpowiednie oświetlenie pozwala na zwiększenie intensywności rozmnażania. Do regulowania temperatury, wilgotności oraz oświetlenia potrzebny jest odpowiedni czujnik.

Niezbędne elementy wyposażenia 

Budynek do reprodukcji ślimaków powinien być odpowiednio wyposażony:

  1. system grzewczy – zachowanie odpowiedniej temperatury
  2. otwory wentylacyjne – bieżąca wymiana powietrza
  3. źródło wody – zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności
  4. źródło światła – zapewnienie 16-godzinnego dnia ślimakom
  5. stoły/regały reprodukcyjne – w ich obrębie dokonuje się reprodukcja
  6. kubki z ziemią – w nich ślimaki znoszą jaja

Więcej informacji można zasięgnąć bezpośrednio u nas. Zapraszamy do kontaktu !


Biznes plan i umowa skupu

Przewodnik z biznesplanem

Jak w każdym biznesie, nie wystarczy tylko pomysł, gdyż istotniejszą rolę pełni plan działania i odpowiednie wdrożenie pomysłu oraz świadomość tego, jak założenie hodowli ślimaków wpływa na codzienne życie. Wiedza książkowa oczywiście się przydaje, ale zazwyczaj nie wystarcza.

Co oferujemy ?

Nasza firma Aspersa Snails oferuje kompleksowe szkolenia z praktyki hodowlanej (teoria i praktyka) – 1 dzień na hodowli ślimaka jadalnego to więcej niż tysiąc stron w książce! Doradzamy krok po kroku i tworzymy plan zagospodarowania budynków. Indywidualne podejście to podstawa w naszych szkoleniach. Dodatkowo oferujemy długofalową współpracę na podstawie umowy skupu ślimaków na dogodnych warunkach. W naszej ofercie można znaleźć niezbędne materiały potrzebne hodowcy do rozpoczęcia – oseski lub reproduktory Helix Aspersa Muller, perko rzepik, worki na ślimaki.

Dlaczego doświadczenie jest kluczowe?

Większość początkujących hodowców narażona jest na popełnianie podstawowych błędów, które mogą sprawić, że zamiast zysków nowe przedsięwzięcie zacznie generować straty. Dlatego, korzystając z własnej wiedzy i doświadczenia, wspieramy startujących w tej branży i doradzamy, jak założyć hodowlę ślimaków, aby była opłacalna. Jesteśmy przekonani, że korzystanie z naszych zasobów znacznie ułatwi stworzenie własnej fermy. Naszą specjalnością jest hodowla ślimaka jadalnego – zajmujemy się tym z sukcesem od długiego czasu. Dostępne produkty doceniane są przez odbiorców zarówno na krajowych jak i zagranicznych rynkach. Dobrze wiemy, jak trudna na samym początku może wydawać się hodowla ślimaka jadalnego, dlatego stworzyliśmy szeroką ofertę, z której mogą skorzystać osoby dopiero myślące o założeniu fermy, jak i doświadczeni hodowcy, szukający sprzętu, porad lub zaufanego partnera do współpracy. Stworzenie opłacalnej fermy wymaga poświęcenia i zaangażowania, dlatego zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą.