System wypuszczania ślimaków
Dzisiaj porozmawiamy o założeniu hodowli ślimaków w naszym systemie wypuszczania małych ślimaków do ogrodzonego poletka.
Tak, dokładnie, nie są potrzebne kosztowne reproduktory, brak niepewności co do niezbędnych warunków potrzebnych reproduktorom, brak niepewności co do ilości wyprodukowanych jajeczek. Tylko jedno ogrodzenie, żadnych kosztów, żadnych kłopotów !
Dlaczego nasz system działa dobrze?
Co roku sprzedajemy ok 300 milionów osesków (ślimaki Helix aspersa Muller) w różnych regionach Polski. Hodowcy ślimaków, którzy kupili od nas oseski mieszczą się w następujących województwach:
- województwo dolnośląskie
- województwo kujawsko-pomorskie
- województwo lubelskie
- województwo lubuskie
- województwo łódzkie
- województwo małopolskie
- województwo mazowieckie
- województwo opolskie
- województwo podkarpackie
- województwo podlaskie
- województwo pomorskie
- województwo śląskie
- województwo świętokrzyskie
- województwo warmińsko-mazurskie
- województwo wielkopolskie
- województwo zachodniopomorskie
Oczywiście każdy region ma swoje określone warunki pogodowe i klimatyczne. Ogólnie rzecz biorąc, na Podlasiu (szczególnie Suwalszczyznie) lub Podkarpaciu hodowcy ślimaków nie mają ułatwionego zadania. Najpierw umieszczają ślimaki w tunelu foliowym i dopiero po ostatnich przymrozkach wypuszczają je na otwartym polu. W pozostałych regionach Polski hodowcy postępują względnie podobnie, i wypuszczają ślimaki bezpośrednio na pole, unikając tym samym dodatkowych i ryzykownych prac związanych z przemieszczaniem maluchów. Gdy Perko Rzepik jest już wystarczająco duże – około 15 cm wysokości, można myśleć o wypuszczaniu ślimaczków. Osobiście zalecamy Perko Rzepik – szybko rośnie, wiele razy regeneruje się , a ślimaki jedzą je chętnie i chowają się w nim.
Ciekawostka – jak to robią na Sycylii?
Ślimaki wypuszcza się dopiero we wrześniu, ponieważ wcześniej byłoby za gorąco. Ślimaki wtedy są bezpieczne, są codziennie karmione a pole wielokrotnie nawadniane. Przeważnie hodowle są zakryte siatką cieniującą lub specjalnym zadaszeniem, aby wyeliminować zbyt duże nasłonecznienie.
Jakie są zalety tego systemu?
Wreszcie masz kontrolę nad ilością ślimaków w Twojej hodowli. Wiesz, ile ton ślimaków powinieneś planowo zebrać w relacji do wypuszczonych maluchów. Kolejnym istotnym czynnikiem są niższe koszty, nie jest potrzebny budynek do reprodukcji! Całkowicie ograniczona zostaje praca fizyczna potrzebna do procesu reprodukcji ślimaków. Migracja z tunelu do pola nie jest konieczna chyba, że jesteś z zimnego regionu Polski. Ponadto czas produkcji jest krótszy. Nie czekasz, aż wylęgną się jajeczka, masz wtedy czas dla siebie.
Ile czasu potrzeba od momentu wypuszczenia do zbioru ślimaków?
Około 3 miesięcy – skorupy stają się twarde i wywinięte, ślimaki są wystarczająco duże. Jak to możliwe? Przede wszystkim liczy się jakość paszy. Polecamy AspersaVital+, ale możesz wybrać dowolną, po prostu upewnij się, że zastosowane białka, minerały i witaminy są w dobrych proporcjach.
Masz pytania ? Napisz do office@aspersasnails.com lub zadzwoń 531-336-053 (również WhatsApp)