Aspersa

Sprawdź nasz sklep z kosmetykami opartymi na bazie śluzu ślimaka.

Sprawdź

59 dni po…

W tym artykule opowiemy coś więcej o tym jak hodowca musi sobie radzić z codziennymi obowiązkami po wypuszczeniu ślimaków na pole.  Obecnie mamy 5 lipca 2018. Na jednym z naszych pól ślimaki żyją sobie już “na wolności” od 7 maja 2018 czyli  dokładnie 59 dni – jak wyglądają takie ślimaki ? Poniżej prezentacja:

Jak widać ślimaki są już naprawdę duże. Oczywiście skorupka jest jeszcze miękka więc nie nadaje się do zbioru. Czekamy, aż muszla stwardnieje i się “wywinie”odpowiednio i wtedy zaczniemy zbiory. Tym razem ślimaki będą gotowe do zbioru już w sierpniu.

17 dni po…

Na naszym drugim polu ślimaki zostały wpuszczone dosyć późno bo dopiero 18 czerwca, więc są w parku zaledwie 17 dni. Jak z kolei wyglądają takie ślimaki ? Poniżej zdjęcia:

Jak widać ślimaki są ledwo zauważalne w parku, są znacznie mniejsze niż na pierwszym polu, ale mimo to mamy pewność, że ślimaki wyrosną do września dlatego, że stosujemy sprawdzoną paszę AspersaVital+.

W tym roku na nasze pierwsze pole wpuściliśmy ślimaki dość wcześnie bo 7 maja. Pierwszy tydzień nie były karmione paszą lecz same jadły zielonkę czyli Perko Rzepik. Potem codziennie dostawały wieczorem paszę AspersaVital+ do odchowu, niewielką ilość rozsypywaliśmy na daszki (dosłownie mgiełkę), gdyż wiedzieliśmy, iż taki mały ślimak nie jest w stanie dużo zjeść. Potem jak ślimaki trochę podrosły i były wielkości paznokcia to sypaliśmy już więcej paszy, tym razem do tuczu AspersaVital+  w ilości tak żeby solidnie pokryć daszek (jedną garść). Jeśli na drugi dzień daszek jest pusty to znaczy, że sypiemy odpowiednią ilość paszy.

Przed paszowaniem upewnijcie się, że uprzednio park został odpowiednio zroszony i ślimaki powychodziły na daszki. Wtedy paszowanie przynosi pożądany efekt w postaci szybkiego przyrostu wagi ślimaków.

O co trzeba dodatkowo dbać żeby faza tuczenia ślimaka w parku przebiegła pomyślnie ?

  • każdorazowo upewnij się, że nawadnianie działa prawidłowo i włącza się z samego rana i wieczorem
  • zwróć uwagę na ogrodzenie czy ślimaki nie uciekają poprzez wystające pędy roślin lub dziury w ogrodzeniu
  • pilnuj czy ptaki nie wyjadają ślimaków, w razie zagrożenia pomyśl o ich odstraszaniu
  • syp ilość paszy odpowiednią do wielkości ślimaków,  gdy są małe nieduża ilość wystarczy później stopniowo zwiększaj ilość
  • zwróć uwagę na paszę, której używasz, czy wszystkie składniki są w pełni ekstrudowane gdyż tylko wtedy uzyskuje się najlepszą jakość